Brentenbergtunnel

Brand in de Brentenbergtunnel op de A10 bij Werfen

Je kent het wel: je hebt je laatste skidag gehad, de auto zit vol, iedereen wil naar huis en je denkt: “Als we er straks eenmaal op zitten, loopt het wel”. Precies op dat moment kan de A10 ineens je grootste tegenstander worden. Sinds vrijdagavond 9 janauri 2026 is de Brentenbergtunnel bij Werfen in één rijrichting afgesloten door een zware vrachtwagenbrand. En dat heeft vooral impact op wintersporters die richting Salzburg en Duitsland rijden.

Wat is er aan de hand?

Vrijdag 9 januari, aan het begin van de avond, is een vrachtwagen bij de tunnel gecrasht en kort daarna volledig uitgebrand. De bestuurder kon zichzelf in veiligheid brengen, maar raakte wel gewond en moest worden behandeld in het ziekenhuis. Door de hitte is niet alleen het voertuig uitgebrand: in een tunnel lopen temperatuur en rook snel op, en juist daardoor zijn ook technische systemen en delen van de tunnelconstructie beschadigd.

Denk aan installaties zoals verlichting, communicatie, brandmelders en delen van het wegdek. Dat zijn precies de onderdelen die eerst gecontroleerd en hersteld moeten worden voordat er weer veilig verkeer doorheen kan. Het gevolg: de afsluiting duurt langer dan een paar uur of een nacht, en op dit moment is er nog geen heldere datum waarop alles weer normaal is.

Waar merk je dit als wintersporter?

De afsluiting is vooral vervelend als je terugrijdt richting het noorden. Dat is de route die veel mensen nemen na een week skiën in het Salzburgerland, maar ook na een verblijf in gebieden verder zuidelijk, zoals Karinthië. De omleiding loopt grotendeels via de B159 (Salzachtalstraße) en die kan de drukte van een snelweg simpelweg niet aan.

Als je in de regio Pongau zit (bijvoorbeeld rond Bischofshofen, St. Johann im Pongau of Werfen zelf) merk je het vaak direct: files in het dal, volle kruispunten en reistijden die ineens een stuk minder voorspelbaar worden. Ook voor skigebieden in Ski amadé kan dit effect hebben op de wisseldag, omdat veel routes via dezelfde corridor lopen.

Wat betekent dit concreet voor je reisplanning?

Het belangrijkste is dat je je planning net iets realistischer maakt. Dit is niet het soort afsluiting waarbij je “even omrijdt” en klaar. Op drukke momenten kan de omleiding je gemakkelijk een uur extra kosten, en soms meer. Zeker in het weekend, bij vakantie-einde of als er verse sneeuw valt (dan gaat iedereen óók nog rustiger rijden).

Een tweede punt: navigatieapps sturen je soms over kleine binnenwegen om de file te vermijden. Dat klinkt slim, maar in dit dal werkt het vaak averechts. Je belandt dan in dorpen waar iedereen dezelfde “snelle” route heeft gevonden, met extra stoplichten, rotondes en locals die ook gewoon naar hun werk moeten.

Zo pak je het slim aan

Als je nog moet vertrekken of binnenkort terugrijdt, helpt het meestal om je strategie aan te passen. Niet met twintig alternatieve routes, maar met een paar simpele keuzes.

  • Vertrek als het kan buiten de piekmomenten. Heel vroeg in de ochtend of later op de avond scheelt vaak het meest.
  • Houd rekening met wisseldagen: zaterdag eind ochtend en middag zijn doorgaans het drukst, zondagmiddag is ook vaak taai.
  • Kijk vlak voor je instapt nog even naar de actuele verkeersinformatie, zodat je niet pas bij Werfen ontdekt dat het vaststaat.
  • Reis je met kinderen: plan een pauze vóór het knelpunt, zodat je niet “moet stoppen” als je al in de file zit.

Ga je juist naar het zuiden (richting Villach)?

Rijd je van Salzburg richting het zuiden, dan heb je in theorie minder last van de afgesloten buis. In de praktijk kan het alsnog drukker zijn rond Werfen door omleidingen, hulpdiensten, weggebruikers die afremmen en eventuele aanpassingen in de verkeersvoering. Reken dus ook dan op vertraging, al is het meestal minder extreem dan in de noordelijke richting.

Hoe lang blijft dit zo?

Eerlijk is eerlijk: dat is nu nog niet goed te voorspellen. Bij tunnelschade gaat het niet alleen om “asfalt vervangen”. Installaties moeten hersteld worden, getest worden en daarna pas vrijgegeven. Dat is precies waarom je nu vooral meldingen ziet als “voor langere tijd afgesloten” en nog geen harde heropeningsdatum.

Mijn advies: behandel dit de komende dagen alsof het een structurele blokkade is en plan je reis alsof je sowieso vertraging gaat hebben. Als het dan uiteindelijk meevalt, is dat alleen maar mooi meegenomen.

Update (14 januari 2026)

Goed nieuws voor iedereen die via de A10 richting Salzburg reist: de Tunnel Brentenberg gaat vanaf zaterdagochtend weer volledig tweestrooks open (richting Salzburg). Dit is gelukt dankzij snel herstel en strak teamwork.

Belangrijk om te weten: verdere reinigings- en reparatiewerken gebeuren vooral ’s nachts, zodat je overdag zo min mogelijk hinder hebt. De definitieve herstelling van het betrokken tunneldeel loopt ondertussen door en moet nog vóór de start van het zomervakantieverkeer klaar zijn.

De recente veiligheidsmaatregelen hebben duidelijk gewerkt: dankzij vaste bluswaterleidingen kon de brandweer snel ingrijpen en grotere schade aan de tunnel voorkomen. Ook de crashbuffer (Anpralldämpfer) heeft zijn nut bewezen en heeft de bestuurder met grote waarschijnlijkheid het leven gered.